طراحی یک سایت را چگونه آغاز کنیم؟

طراحی یک سایت را چگونه آغاز کنیم؟

تعریف طراحی سایت:

به مراحلی که توسط طراحان وب سایت با استفاده از زبان های برنامه نویسی تحت وب انجام می پذیرد و برای به وجود آوردن یک سایت انجام می دهند طراحی سایت های اینترنتی می گویند. طرح ها را به وسیله ی دو جز اصلی سایت CSS و HTML انجام می گیرد. زبان برنامه نویسی که مرورگرهای وب صفحات سایت را نمایش می دهند HTML می باشد و طراح سایت با استفاده از HTML وب سایت شما را کد نویسی می نماید و توسط CSS ظاهر آن را کنترل می نماید و که هر طراح وبی می بایست آن را بداند. طراحی وب سایت پیاده سازی اولیه صفحه را توسط HTML انجام می دهد و سپس توسط CSS آن را قالب بندی می کند.
صفحات داخلی هر سایت، در برگیرنده محتویات آن سایت هستند. تعداد و موضوع صفحات داخلی ارتباط مستقیمی با اهداف سایت دارند و نمی توان بدون بررسی کامل، صفحات داخلی یک سایت را به وجود آورد.

دسته بندی صفحات یک سایت:

تعریف صفحه ی معرفی در طراحی وب سایت:
این صفحه که نام گذاری آن به صورت “درباره ما”، “درباره شرکت” و … یا “About Us” و … است به موضوع معرفی شرکت یا ، اهداف و استراتژیها، تاریخچه و …شرکت می پردازد.

صفحه ارتباط با ما :
صفحه ی تماس شامل اطلاعات تماسی با شرکت شامل نشانی، تلفن و فکس و ایمیلهای شرکت می باشد.
صفحه خبرها و مطالب :
اخبار جدید سایت مثل محصولات ونمایشگاهها و … می تواند در این صفحه قرار داده شوند. پویایی این صفحه نشاندهنده توانایی یک شرکت خواهد بود و بسیاری از شرکتهای بزرگ به این صفحه اهمیت ویژه ای می دهند و حتی از اخبار شرکت در صفحه اصلی و در مکان مهمی استفاده می کنند.

صفحه جست و جو :

امکان جستجو در سایتهای بزرگ، در تسهیل دستیابی به اطلاعات مورد نظر بسیار مفید است. جستجو (به روشهای مختلف) بخصوص در مواردی که مخاطب سایت اطلاع دقیقی از محل اطلاعات مورد نظر خود ندارد، یکی از موارد بسیار کاربردی و مهم در وب سایتها می باشد.

صفحات متعدد دیگری نیز وجود دارند که در بسیاری از سایتها وجود دارند که بخاطر طولانی شدن مبحث از توضیح آنها صرفنظر می شود که برخی از آنها عبارتند از : صفحه عضویت، صفحه سفارش، صفحه پرسشهای متداول یا FAQ، صفحه پرسش و پاسخ، صفحه لینکها، صفحه نمایندگیها و …
محتویات کلی یک وب سایت:
دامنه(آدرس وب سایت) و طریقه ی ثبت یک دامنه:
به آدرس هر وب سایت دامنه می گویند ثبت دامنه خود را می توانید از طریق شرکت های ثبت دامنه و هاستینگ و همچنین شرکت های طراحی سایت انجام دهید که می توانید در مدت زمان از پیش تعیین شده آن را تهیه کرده و در زمان اتمام اعتبار مجدد می توانید دامنه خود را تمدید نمایید. البته بهتر است کلیه موارد وب سایت خود را در یک جا متمرکز نمایید و کل مسئولیت وب سایت خود را به یک شرکت محول نمایید. پسوند دامنه می توتند ir و یا com و همچنین سایر پسوندها باشد
هاست
به محلی که فایل های طراحی شده ی وب سایت در آن بارگذاری می شود ومسئولیت نگهداری فایل های وب سایت را برعهده دارد هاست می گویند. هاست در حقیقت به فضای میزبانی وب سایت گفته می شود که با زبان ساده فضایی از کامپیوتر سرور می باشد که مسئولیت نگهداری فایل های وب سایت شما می باشد و دامنه بر روی آن پارک می گردد. دامنه معمولا توسط دو آدرس به نام دی ان اس که آدرس های شبیه ns1.joomir.com و ns2.joomir.com می باشند بر روی سرور پارک می گردند. . پکیج های وب هاستینگ معمولا بر اساس میزان فضای سرور تقسیم بندی می گردند.هاستینگ نیز به مانند دامنه می توانید یکساله و یا چند ساله باشد که در زمان رسیدن موعد انقضاء مجدا می توانید آن را تمدید نمایید.
دی ان سی چیست؟
دامنه معمولا توسط دو آدرس به نام دی ان اس که آدرس های شبیه ns1.joomir.com و ns2.joomir.com می باشند بر روی سرور پارک می گردند
طریقه ی بارگذاری وب سایت:
طراح وب سایت می تواند فایل های سایت طراحی شده را بر روی سرور بارگذاری نماید تا زمان که آدرس وب سایت در مرورگر وارد شد سایت طراحی شده بالا بیاید که طراح معمولا کار بارگذاری سایت را از روش های مختلفی انجام می دهد.
طراحی سایت استاتیک
طراحی سایت استاتیک به روشی از طراحی وب سایت گفته می شود که در آن وب سایت سیستم مدیریت محتوا ندارد و صرفا با استفاده از HTML و CSS راه اندازی می گردد. این نوع سایت ها کنترل پانلی برای ویرایش محتوای وب سایت ندارند و در صورتی که نیاز به تغییری در آینده بر روی وب سایت بود حتما می بایست توسط طراح سایت انجام گردد. در مقابل سایت های استاتیک سایت های دینامیک وجود دارد
طراحی گرافیک وب سایت:
طراحی گرافیکی سایت با کمک نرم افزارهایی نظیر Photoshop و Corel Draw طراحی می‌گردد. بدین ترتیب که با انتخاب مشخص و شیوه چیدمان اجزای سایت انجام می گیرد.
در  طراحی گرافیک وب سایت سعی خواهد شد با پرهیز از تزئینات اضافه و با استفاده به جا از المانهای بصری، مخاطب دچار تشویش بصری نگرددو در وب سایت بگردد.
طراحی سایت داینامیک
طراحی سایت داینامیک به روشی گفته می شود که در آن مدیر وب سایت باکمک کنترل پانل.سایت راطراحی می کند. طراحی سایت های دینامیک با استفاده از سیستم های مدیریت محتوای موجود و یا از پایه توسط زبان های برنامه نویسی تحت وب سمت سرور نظیر PHP و ASP.NET نوشته می شوند. امروزه سایت های دینامیک با توجه به مزایای آن نسبت به استاتیک طرفدار بیشتری دارند و سایت های استاتیک بسیار کمتر از قبل ایجاد می گردند. پس از ساختار گرافیکی این ساختار تحت زبانهای کدنویسی HTML و CSS و با کمک JavaScript و Flash جهت تعاملی کردن فضای سایت اجرا می‌گردد. لازم به ذکر است تمام قوانین و اصول مربوط به SEO جهت بهبود رتبه سایت در نتایج موتورهای جستجو نظیر گوگل در کد نویسی استاتیک سایت رعایت خواهد شد.
سیستم مدیریت محتوا و برنامه های مرتبط با آن:
سیستم های مدیریت محتوا یا از پایه با استفاده از زبان های برنامه نویسی وب نظیر PHP و ASP.NET پیاده سازی می گردند و یا از سیستم های مدیریت محتوای رایگان نظیر جوملا ، وردپرس و دروپال استفاده می گردند. مدیر وب سایت از طریق این سیستم های مدیریت محتوا می توانید مطالب و محتوای وب سایت ، تصاویر و منوها را بدون نیاز به دانش فنی و تنها از طریق کنترل پانل مدیریت وب سایت کنترل نماید..
انواع زبان های برنامه نویسی تحت وب:
زبان های برنامه نویسی سمت سرور
زبان های برنامه نویسی سمت سرور در حقیقت بخش اداره کننده فعالیت های روی وب سایت می باشند که اطلاعات و درخواست های کاربر را از طریق فرم ها گرفته و بر روی آن فرآیندهایی انجام می دهند و سپس به مرورگر کاربر ارسال می نمایند.
زبان های برنامه نویس سمت سرور بر روی سرور اجرا می گردند و پس از انجام فرایندهای لازم به صورت HTML و CSS و..به مرورگر کاربر فرستاده می شود. زبان های برنامه نویسی سمت سرور قابلیت اتصال به دیتابیس های مختلف جهت ثبت اطلاعات و همچنین گرفتن اطلاعات را می دهند. PHP ، ASP.NET ، JAVA and JSP از این دست زبان های برنامه نویسی هستند.

زبان های برنامه نویسی سمت کاربر
دو نوع زبان برنامه نویسی در وب داریم که نوع اول آن زبان برنامه نویسی سمت کاربر می باشد که بر روی مرورگر کاربر اجرا می گردند و نحوه نمایش وب سایت را کنترل می نمایند. زبان های برنامه نویسی سمت کاربر HTML و CSS و زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت و همچنین هر نوع زبان برنامه نویسی می باشد که بر روی مرورگر کاربر اجرا می گردند.
دیتابیس های تحت وب:
دیتابیس های مختلفی نظیر MYSQL ، MSSQL و همچنین ORACLE و سایر موارد وجود دارند .دیتابیس ها مسئول نگهداری اطلاعات برای استفاده در زبان های سمت سرور می باشند که. زبان های سمت سرور با تمامی دیتابیس ها قابلیت اتصال دارند اما برای هر زبان برنامه نویسی بهترین دیتابیس وجود دارد.
قالب وب سایت و راه های مختلف طراحی آن:
هر وب سایتی یک قالب اصلی وب سایت دارد که سایر صفحات وب سایت بر اساس قالب اولیه پیاده درج مطلب می گردند.
1-طراحی قالب سایت
می توان قالب وب سایت را از پایه توسط طراح و گرافیست وب سایت پیاده سازی نمود که در این روش قبل از پیاده سازی وب سایت جلسه ای با کارفرما برگزار می گردد و کارفرما درخواست های خود در مورد قالب وب سایت نظیر رنگ بندی و مکان قرار گیری آیتم ها به طراح وب سایت می دهد و پس از آن طراح اقدام به ساخت قالب می نماید که در مرحله بعدی سفارش دهنده در صورت نیاز ویرایش های خود را بر روی طرح اعلام می نمایید و این فرآیند تا زمانی که طرح تایید گردد پیش می رود. این روش معمولا بسیار زمان بر می باشد و هزینه انجام آن نسبت به روش های دیگر بالا تر می باشد.
2-استفاده از قالب های آماده
استفاده از قالب های آماده رایگان یکی دیگر از روش های تهیه قالب سایت می باشد که در این روش با جستجو در اینترنت قالب رایگان مورد نظر یافت شده و می توان آن را در سایت استفاده نمود که البته این روش به هیچ وجه توصیه نمی گردد زیرا ممکن است به اعتبار کسب و کار شرکت لطمه وارد آورد.
درج مطالب و محتوای وب سایت
درج مطالب شامل وارد نمودن محتوای وب سایت می باشد
عملیات درج مطالب وب سایت قابل انجام توسط کارفرما نیز می باشد که در این روش کنترل پانل سیستم مدیریت محتوای وب سایت به کارفرما آموزش داده می شود که کارفرما می تواند از طریق سیستم مدیریت محتوا مطالب وب سایت را بارگذاری نمایید
در عملیات در ج مطالب این کارفرما مطالب وب سایت را به شرکت طراحی وب سایت ارسال می نماید و شرکت طراح مطالب شرکت را در سایت بارگذاری می کند. این روش هزینه های تمام شده وب سایت را پایین می آورد.
پشتیبانی وب سایت
ساخت وب سایت بخش اولیه از کار می باشد و پس از آن نگهداری و پشتیبانی آن پیش می آید که در صورت وجود مشکل شرکت طراح می بایست نیروها و امکانات لازم جهت پشتیبانی وب سایت شما را داشته باشد.
در مورد رشته طراحی سایت پشتیبانی مهمتر از خود طراحی وب سایت می باشد و برای همین مورد بهتر است کار طراحی وب سایت خود را زیر نظر شرکت های معتبر انجام دهید. در صورتی که برای وب سایت مشکلی پیش آمد شرکت طراحی وب سایت می بایست وارد عمل شده و سریعا رفع مشکل نماید. پایین بودن وب سایت و وجود خطا در سایت باعث از دست دادن مشتریان می گردد.
امن سازی وب سایت:
و ایمن سازی وب سایت در حقیقت یکی از مهترین بخش هایی از پروژه ساخت وب سایت می باشد.
وب سایت باید برای جلوگیری از نفوذ ایمن سازی گردد تا هکرها با استفاده از حفره های امنیتی موجود در سایت نتوانند وب سایت را دچار مشکل نمایند .


طراحي سايت پاپريک