کاربرد LESS & SASS در طراحی وب سایت

کاربرد LESS & SASS در طراحی وب سایت

تعریف LESS  & SASS

LESS & SASS زبانی برای طراحی وب است که به ما در سرعت بخشیدن طراحی سایت کمک زیادی میکند. وراه کوتاهتر واسانتر برای نوشتن کدهای css  است.

کلمه ی SASS  مخفف کلمه ی Syntactically Awesome Stylesheets  که زبان اسکریپت نویسی هست و به CSS تفسیر می شود که دارای 2 سینتکس است.

کاربرد SASS

در sass ما میتوانیم متغیرهایی را تعریف کنیم. اطلاعاتی که قراراست چندین مرتبه در قسمت های مختلف یک فایل css وارد شود میتواند داخل یه متغیر نگه داشته شده  و در صورت نیاز  میتوانیم به جای آن اسم متغیر رو بنویسیم. به این ترتیب وقتی مقدار متغیری که تعریف کرده ایم رو تغییر بدیم، جاهایی که از این متغیر استفاده کرده ایم مقدارش تغییر خواهد کرد. میتوانیم مقادیر مختلف  css را داخل متغیر ذخیره کنید. Sass از علامت $ برای ساخت متغیر استفاده میکند.


طراحی سایت اینترنتی – طراحی وب سایت در تهران – مرکز طراحی سایت – طراحی سایت یزد – طراحی سایت بوشهر – طراحی سایت شرق تهران – طراحی سایت شهرک غرب – طراحی وبسایت تهران – طراحی وبسایت مرکز – طراحی وب سایت استان مرکزی – بهترین وبسایت طراحی – سایت شبیه دیجی کالا – طراحی سایت شبیه ایسام

اکستنشن های LESS & SASS

Less & sass اکستنشن هایی دارند تا طراحی سایت را آسان کنند تا کاربر به راحتی به توسعه وب بپردازد. Sass اکستنشنی به نام Compass دارد که شامل چندین mixin میشوند تا بتوان به راحتی از کدهای CSS3 در طراحی سایت استفاده کنید. اما Compass پیچیده تر و سریع تر و در واقع کاملتر و فراتر از چند CSS3 Mixin است.  Compass رو میشه یک مجموعه از مایحتاج ما برای توسعه با SASS نام برد Compass چون امکانات زیادی در زمینه های لی اوت , تایپوگرافی , گریدها و تصاویر در اختیار ما قرار میده
از طرف دیگه LESS هم امکانات و اکستنشن های زیادی داره اما برخلاف Compass تمامی این امکانات در قالب یک مجموعه ارائه نمی شوند. این برای توسعه دهندگان حرفه ای مشکلی نیست اما انتخاب درست اکستنشن ها برای توسعه دهندگانی که تازه به سمت LESS روی آورده باشن , کمی زمانگیر خواهد بود.

تفاوت LESS & SASS

LESS یک  library از جاوا اسکریپ بوده و یک زبان  Client-Side  است.برای زمانی که کاربر جاوا اسکریپ را غیر فعال میکند مناسب نخواهد بود.

اما sass  فقط بر روی ruby  اجرا می شود  و یک زبان server-side است.

در SASS ما از دایرکتیو Mixin استفاده می کنیم اما در LESS درست به شکل یک سلکتور کلاس تعریف می کنیم.

نمایش خطاها در LESS دقیق تربوده و این امکان کار را برای توسعه دهنده , آسان تر می کند.

شباهت های less & sass

-پارامترها

-قوانین کلاس های تو در تو

-توابع محاسبات ریاضی

-توابع رنگها

-اجرای استایل ها

-کلاس ها

-مدریت استایل ها به صورت Local

-ارزیابی هایی از جاوا اسکریپ و استفاده از آن در طراحی سایت


طراحي سايت پاپريک